Peruja kërkon ekstradimin e kapitenit italian për hetimin e derdhjes së naftës

Fourth EstateGiacomo Pisani, kapiteni i tankerit, Mare Doricum | FdA

Prokurorët peruan thanë se kishin kërkuar ekstradimin e kapitenit italian të cisternës së naftës Mare Doricum me flamur italian, i akuzuar si përgjegjës për manovrat që rezultuan në derdhjen e mijëra fuçi nafte në brigjet…

Lexo më shumë

Zvicra do të rihapë Ambasadën e Ukrainës

Fourth EstateAmbasada e Zvicrës në Ukrainë | K. Holodovsky

Zvicra njoftoi se do të rihapë ambasadën e saj në Kiev pasi u mbyll shkurtin e kaluar për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Ministria e Jashtme zvicerane tha se pesë personel, duke përfshirë ambasadorin Claude Wilde së bashku me stafin vendas, do të kthehen pasi të kenë konsideruar se…

Lexo më shumë

Legjislatura e Oklahomas miraton ndalimin më të rreptë të abortit në SHBA

Fourth EstateSenati i SHBA dështon të miratojë projektligjin për të drejtat e abortit përpara vendimit Roe kundër Wade - C-SPAN

Legjislatura e udhëhequr nga republikanët në Oklahoma miratoi një projekt-ligj më 19 maj që ndalon abortet që nga momenti i fekondimit, me disa përjashtime, duke e bërë atë ndalimin më të rreptë të abortit në Shtetet e Bashkuara. Me 73 vota pro dhe 16 pro, shteti…

Lexo më shumë

Shanghai lejon disa banorë të dalin dhe të blejnë përsëri

Autoritetet e Shangait kanë lejuar disa banorë të largohen nga shtëpitë e tyre për disa orë në ditë të enjten pasi infeksionet ditore ranë nën 1,000. Rastet në Shangai përbënin shumicën e infeksioneve të konfirmuara në shpërthimin më të keq të Kinës…

Lexo më shumë

HRW pretendon dokumentimin e krimeve të luftës në Ukrainë

Fourth EstateViktimat dhe trupat në stacionin e trenit Kramatorsk, Ukrainë pas një sulmi me raketa ruse - UMoD

Human Rights Watch (HRW) tha në një raport të enjten se forcat ruse që kontrollonin pjesën më të madhe të rajoneve të Kievit dhe Chernihiv nga fundi i shkurtit deri në mars i nënshtruan civilët në ekzekutime të përmbledhura, tortura dhe abuzime të tjera të rënda që janë në dukje luftë…

Lexo më shumë

Shefi i IAEA inspekton centralin bërthamor të Fukushimës

Fourth EstateRezervuarët e depozitimit të ujit radioaktiv shumë të ndotur në zonën e Fukushima Daiichi. | Gill Tudor / IAEA

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) vizitoi të enjten termocentralin bërthamor Fukushima Daiichi për të vlerësuar progresin në çaktivizimin dhe përgatitjet e tij përpara se të lëshojë ujin e rrezatuar në det. Sipas raportimeve, drejtori i përgjithshëm i IAEA Rafael…

Lexo më shumë

Talibanët urdhërojnë të gjitha prezantueset femra të mbulojnë fytyrat në transmetim

Fourth EstateMinistria e Talebanëve për Përhapjen e Virtytit dhe Ndalimit të Ves ka urdhëruar prezantueset femra të mbulojnë fytyrat e tyre.

Talibanët kanë urdhëruar të gjitha prezantueset femra televizive afgane që të mbulojnë fytyrat e tyre gjatë transmetimit. Urdhri erdhi nga Ministria e Virtytit dhe Zëvendës Ministrisë së Talibanëve, e ngarkuar me zbatimin e vendimeve të grupit, dhe Ministria e Informacionit dhe Kulturës, sipas…

Lexo më shumë

NHTSA do të hetojë përplasjen vdekjeprurëse të Teslës në Kaliforni

Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada të SHBA-së (NHTSA) vendosi një ekip special për hetimin e përplasjes të mërkurën për të zbuluar nëse automjeti Model S i Teslës i përfshirë në një aksident në Kaliforni që vrau tre persona më 12 maj në Newport Beach ishte…

Lexo më shumë

Universiteti japonez urdhërohet të paguajë dëme për 13 gra për shkak të diskriminimit gjinor

Fourth EstateUniversiteti Juntendo, Japoni

Një gjykatë japoneze më 19 maj urdhëroi një shkollë mjekësore në Tokio të paguajë rreth 8.05 milionë ¥ (62,500 dollarë) dëmshpërblim për 13 gra për diskriminimin e tyre në provimet pranuese. Gjykata e Qarkut në Tokio vendosi që gratë pësuan shqetësim emocional…

Lexo më shumë

Vangelis, kompozitori fitues i Oskarit të "Cariots of Fire" dhe "Blade Runner", vdes në moshën 79-vjeçare.

Kompozitori grek i njohur ndërkombëtarisht Vangelis, i njohur për kompozimin e partiturave të filmave historikë të "Cariots of Fire" dhe "Blade Runner", vdiq në Paris më 17 maj në moshën 72-vjeçare. Agjencia e Lajmeve të Athinës raportoi vdekjen e Vangelis më 19 maj, duke cituar ...

Lexo më shumë