Перу бара екстрадиција на италијанскиот капетан за истрага за истекување на нафта

Fourth EstateЏакомо Писани, капетан на ил танкерот, Маре Дорикум | FdA

Перуанските обвинители соопштија дека побарале екстрадиција на италијанскиот капетан на нафтениот танкер Mare Doricum под италијанско знаме, обвинет дека е одговорен за маневрите што резултираа со излевање на илјадници барели нафта во близина на брегот…

Прочитај повеќе

Швајцарија повторно ќе ја отвори амбасадата на Украина

Fourth EstateАмбасада на Швајцарија во Украина | К. Холодовски

Швајцарија објави дека повторно ќе ја отвори својата амбасада во Киев по затворањето во февруари минатата година поради безбедносни причини. Швајцарското Министерство за надворешни работи соопшти дека пет вработени, вклучително и амбасадорот Клод Вајлд заедно со локалниот персонал, ќе се вратат откако ќе размислат дека ...

Прочитај повеќе

Законодавниот дом на Оклахома ја усвои најстрогата забрана за абортус во САД

Fourth EstateСенатот на САД не го усвои законот за правата на абортусот пред одлуката на Ро против Вејд - C-SPAN

Законодавниот дом во Оклахома, предводен од републиканците, усвои закон на 19 мај со кој се забрануваат абортуси од моментот на оплодување, со некои исклучоци, што го прави најстрога забрана за абортус во Соединетите држави. Со гласови од 73 „за“ и 16 „за“, државата…

Прочитај повеќе

Шангај им дозволува на некои жители повторно да излезат и да купуваат

Властите во Шангај им дозволија на некои жители да ги напуштат своите домови неколку часа на ден во четврток бидејќи дневните инфекции паднаа под 1,000. Случаите во Шангај претставуваат најголем дел од потврдените инфекции во најлошата појава во Кина на…

Прочитај повеќе

ХРВ тврди дека ги документира воените злосторства во Украина

Fourth EstateЖртви и тела на железничката станица Краматорск, Украина по руски ракетен напад - UMoD

Хјуман рајтс воч (ХРВ) во извештајот во четвртокот рече дека руските сили кои контролираат голем дел од регионите на Киев и Чернихив од крајот на февруари до март ги подложиле цивилите на кратки егзекуции, тортура и други тешки злоупотреби кои се очигледни воени ...

Прочитај повеќе

Шефот на МААЕ ја проверува нуклеарната централа Фукушима

Fourth EstateРезервоари за складирање на високо контаминирана радиоактивна вода на локацијата Фукушима Даичи. | Гил Тудор / МААЕ

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во четвртокот ја посети нуклеарната централа Фукушима Даичи за да го процени напредокот во нејзиното деактивирање и подготовките пред испуштање на озрачената вода во морето. Според извештаите, генералниот директор на МААЕ Рафаел…

Прочитај повеќе

Талибанците им наредиле на сите женски ТВ водителки да ги покриваат лицата во етер

Fourth EstateТалибанското Министерство за пропагирање на доблест и забрана на пороците им нареди на телевизиските водителки да носат покривки на лицето.

Талибанците им наредиле на сите авганистански ТВ водителки да ги покриваат лицата додека се на етерот. Наредбата дојде од Министерството за доблест и заменик на Талибанците, задолжено за спроведување на пресудите на групата, и Министерството за информации и култура, според ...

Прочитај повеќе

NHTSA ќе ја испита смртоносната несреќа на Тесла во Калифорнија

Американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) распореди специјален тим за истрага на несреќи во средата за да открие дали возилото на Tesla Model S вклучено во несреќата во Калифорнија, во која загинаа три лица на 12 мај во Њупорт Бич, било…

Прочитај повеќе

Јапонскиот универзитет е нареден да плати отштета на 13 жени поради полова дискриминација

Fourth EstateУниверзитетот Хунтендо, Јапонија

Јапонскиот суд на 19 мај нареди медицинско училиште во Токио да плати отштета од околу 8.05 милиони ¥ (62,500 долари) на 13 жени поради дискриминација на нив на приемните испити. Окружниот суд во Токио пресуди дека жените претрпеле емоционална вознемиреност…

Прочитај повеќе

Вангелис, оскаровецот композитор на „Огнени кочии“ и „Блејд ранер“, почина на 79-годишна возраст.

Меѓународно признатиот грчки композитор Вангелис, познат по компонирањето на историските филмски партитури „Огнени коли“ и „Блејд Ранер“, почина во Париз на 17 мај на 72-годишна возраст. Атинската новинска агенција ја објави смртта на Вангелис на 19 мај, цитирајќи ...

Прочитај повеќе